U Vladi su, čini se, postigli kompromis između onih koji su se zalagali za uvođenje poreza na imovinu s početkom sljedeće godine i onih koji su bili za jednogodišnju odgodu, odnosno za to da naplata poreza na imovinu počne 1. siječnja 2014. godine. Kompromisno rješenje s jučerašnjeg Užeg kabineta Vlade je: uvođenje poreza na imovinu od 1. travnja sljedeće godine s time da će građani račune početi dobivati tek u posljednjem tromjesečju 2013. godine. Kao druga opcija spominjao se 1. srpanj, ali puno je vjerojatnije da bi to mogao biti datum kada počinje naplata poreza na imovinu i na zemljište. Od travnja do kraja godine građani će, kako doznajemo, kao akontaciju poreza na imovinu za svoje kuće ili stanove plaćati iznos koji trenutno plaćaju kao komunalnu naknadu. Krajem godine, najranije u rujnu, dobit će rješenja za porez na imovinu, a tada će postati poznato i koliku će razliku morati platiti za razdoblje od 1. travnja kada će u Hrvatskoj zapravo na snazi biti naplata poreza na imovinu.
U Vladi su, čini se, postigli kompromis između onih koji su se zalagali za uvođenje poreza na imovinu s početkom sljedeće godine i onih koji su bili za jednogodišnju odgodu, odnosno za to da naplata poreza na imovinu počne 1. siječnja 2014. godine, piše Novi list.
Kompromisno rješenje s jučerašnjeg Užeg kabineta Vlade je: uvođenje poreza na imovinu od 1. travnja sljedeće godine s time da će građani račune početi dobivati tek u posljednjem tromjesečju 2013. godine.
Kao druga opcija spominjao se 1. srpanj, ali puno je vjerojatnije da bi to mogao biti datum kada počinje naplata poreza na imovinu i na zemljište.
Od travnja do kraja godine građani će, kako doznajemo, kao akontaciju poreza na imovinu za svoje kuće ili stanove plaćati iznos koji trenutno plaćaju kao komunalnu naknadu. Krajem godine, najranije u rujnu, dobit će rješenja za porez na imovinu, a tada će postati poznato i koliku će razliku morati platiti za razdoblje od 1. travnja kada će u Hrvatskoj zapravo na snazi biti naplata poreza na imovinu.
Prije današnje sjednice Vlade novinari su pitali ministra financija Slavka Linića ide li porez na imovinu iduće godine, piše Večernji list. “Porez ide iduće godine, ali budući da se cijele godine pišu neistine, a bogati ljudi očito imaju novca i plaćaju reklame i lažne vijesti, nama će trebati samo tri mjeseca da popravimo tu štetu”, odgovorio je Linić.
Odgovorio je razmišlja li se u Vladi o prodaji 19% dionica Ine MOL-u. “To ćete morati pitati Vladu, ja ću uvijek biti protiv toga”, kazao je Linić. Na pitanje postoje li u Vladi oni koji misle drukčije od njega, Linić je rekao da ne postoje.
Vlada će produžiti javnu raspravu o uvođenju poreza na imovinu do 1. travnja iduće godine kako bi svakom građaninu prije uvođenja tog poreza bilo jasno kakvu će od toga imati korist i koliko će ga to koštati, najavio je premijer Zoran Milanović na početku današnje sjednice Vlade.
Milanović je istaknuo da uvođenje poreza na imovinu ne smije povećati ukupno porezno opterećenje te da ne smije ugroziti srednji sloj koji je, ističe, okosnica tržišnog gospodarstva.
"Javna rasprava je potrebna kako bi svakom građaninu prije usvajanja bilo jasno gdje su tu njegovi interesi i koliko će ga to koštati", rekao je premijer Milanović.
Najavio je da će Vlada ovih dana početi konzultacije o promjenama u poreznom sustavu, kojega je nazvao zastarjelim.
Da će Vlada produljiti javnu raspravu o uvođenju poreza na imovinu novinarima je prije sjednice potvrdio i ministar financija Slavko Linić, koji je rekao da će se novi porez uvesti sljedeće godine, a da je dodatna komunikacija s građanima nužna jer su interesne grupacije kroz medije plasirale laži o novom porezu.